top of page

Cinsel İşlev Bozuklukları

Güncelleme tarihi: 6 Nis 2021

Cinsel işlev bozuklukları oldukça yaygın olmakla birlikte kültürel ve toplumsal değerler nedeniyle çok fazla ortaya çıkmayan, konuşulmayan sorunlardan biridir. Genelde üstü örtülerek problemden kaçma , inkar gibi yollar tercih edilir.

Her ne kadar konuşulmaz desek de bazen kişiler cinsel deneyimlerini kendilerini gizleyerek bire bin katan anlatımlarla anlatmakta, halk arasında efsanelere dönüşmekte ve kulaktan kulağa yayılarak bilgi kirliliğine neden olmaktadır. Bu durum kişilerin cinsel bilgi eksikliği ile birleşince tabulara, yanlış inanışlara ve cinsel sorunlara varan problemlere dönüşebilmektedir.

Bazı kişiler ise özellikle erkek danışanlarda kültürel nedenlerin de etkisiyle kendine bu problemi yakıştıramaz. Problemin duyulacağı endişesiyle kaygı duyabilmekte hatta kişiliğine bir tehdit olarak hissedebilmektedir. Oysa cinsel işlev bozuklukları çözümlenemediği zaman çift sorunlarına , hatta boşanmalara kadar gidebilmektedir. Cinsel işlev bozuklukları kader değildir. Çözüm için cinsel terapiden yaralanılması gerekir.Çeşitli cinsel işlev bozukluklarına bakacak olursak bunlardan bazıları ve en sık rastlanan sorunlar :


  • Vajinismus

  • Erken Bolaşma

  • Cinsel İsteksizlik

  • Disparoni

  • Ereksiyon Bozukluğu

  • Anorgazmi

  • Anejekülasyon
Vajinismus :

Vajinismus cinsel birleşme sırasında vajinada bulunan perine kaslarının istemsiz ,refleks olarak kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşmeme durumudur.Basit anlamda tanımlayacak olursak kadınlarda oluşan cinsel birleşme fobisi de denilebilir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler bu sorunu sadece kendilerinin yaşadığını düşünüp paniğe kapılabilmektedirler.

Oysa ülkemizde her on kadından birisi vajinismus sorunu yaşamaktadır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler sorunun kendiliğinden çözülmesini bekleyerek yıllar boyunca tedaviyi erteleyebilmektedir. Bu durum ise ilişkiyi zedeleyebilmekte ve büyük bir sorun haline dönüştürebilmektedir.

Vajinismus tedavisi olan ve yüksek oranlarda çözüme kavuşan bir cinsel işlev bozukluğudur.


Erken Boşalma:

Cinsel arzuları normal olan bir erkeğin isteğinden önce boşalması, kontrolünü sağlayamadan boşalması yada denetimsiz boşalması denilebilir. Erken boşalma ile çalışırken kişinin cinsel tansiyonunu denetleyebilmesi öğretilmektedir. Cinsel bilgi eksikliği, performans kaygısı, yanlış inanışlar , anksiyete , ilişkisel problemler gibi pek çok konu erken boşalmada etki gösterebilmektedir. Nefes egzersizleri , sexsofonksiyonel terapi teknikleri ile çalışılarak erken boşalma problemi büyük ölçüde çözüme kavuşan bir cinsel işlev bozukluğudur.Cinsel İsteksizlik:

Cinsel istek; cinsel aktivitelere katılma arzusu içeren bir duygudur. Cinsel isteksizlik probleminde diğer cinsel sorunlarda da olduğu gibi çok yönlü ele alınması gerekir. İlişkisel ve kişiler arası boyut değerlendirilmelidir. Ebeveyn ilişkileri, eşle ilişkiler, çevre , bilişsel süreçler, davranışsal süreç bir bütün ve ilişki içerisinde incelenmelidir.

Cinsel istek problemi yaşayan kişilerde genellikle haz alma , zevk alma duyguları yoğun değildir. Haz bir bütündür. Yenilen yemekten keyif almak , geziden keyif almak , sohbet ortamından hoşlanmak gibi keyif verici aktiviteler sorgulanması gerekir. Kişinin kendini algılayışı, kendisini çekici bulması önemlidir. Cinsel istekten önce kişinin kendine vakit ayırması , kendi için bir şeyler yapması (spor, bakım, gezi, sosyal ortam vb.) kısaca kendisini sevmesi ve çekici bulması için aktiviteler yapması cinsel istek açısından önemlidir.

Fantezi kurma becerisi geliştirilmesi istenir ve çalışılır. Ayrıca bilişsel süreç incelenerek cinselliğe bakış açısı ,temel inançlar , ara inançlar gibi bilişsel çalışmalarla süreç yürütülmektedir.

Cinselliğin düzenli olarak bakımı yapılması gerekir, bakımı yapılmaz ise istek sönebilir.

Cinsel istek problemi çift ile çalışılan, çözümü olan bir cinsel işlev bozukluğudur.

Disparoni

Bazı cinsel aktiviteleri /penetirasyonu zorlaştıran veya imkansız kılan ağrı olarak tanımlanabilir. Kadınlarda vajinaya girme beklenirken veya vajinaya girme sırasında ağrı duyacağı kaygısı veya korkusu , vajinaya girme sırasında pelvik taban kaslarını çok germe veya sıkma gibi davranışların görülmesi disparonin belirtileridir. Öncelikle ağrının organik bir nedenden kaynaklanmadığından emin olmak için jinekolog muayenesinden geçilmesi önemlidir. Sonrasında ortalama on iki seans süren cinsel terapi süreci ile devam edilebilir.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page